Andaluzyjski sposób na Wielkanoc

Andaluzyjski sposób na Wielkanoc

Dopiero co poruszałam na blogu temat Świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii, a tu już nadszedł czas omówienia Wielkanocy, sama nie mogę uwierzyć w ten pęd czasu!
Jak nie od dziś wiadomo, Hiszpanie uwielbiają zabawę i każdy powód jest dobry, więc Wielki Tydzień to tym bardziej nie lada okazja, by znów pochwalić się swoim kunsztem rzemieślniczym, a także bogatymi tradycjami, które zakorzenione są w tym kraju. Wchodząc na hiszpańskie strony, od razu biją w oczy informacje, że Wielki Tydzień, to Wielki Czas, że organizuje się takie wydarzenia w tym czasie od wieku XVI i że jest to impreza o wielkim zainteresowaniu turystycznym. Jeśli ktoś lubi dzikie tłumy i brak miejsca gdziekolwiek, to serdecznie polecam wyjazd w tym wiosennym terminie :p Kto mieszka w Sewilli i na południu Hiszpanii najczęściej szuka schronienia w innym mieście lub kraju, bo przez ulice w tym czasie dosłownie nie da się przecisnąć:

Wizualizacja tłumów, gdyby ktoś nie mógł uwierzyć https://aionsur.com/sevilla-afronta-la-semana-santa-mas-seguridad-historia
Wizualizacja tłumów, gdyby ktoś nie mógł uwierzyć
źródło: https://aionsur.com/sevilla-afronta-la-semana-santa-mas-seguridad-historia

Wielki Tydzień zaczyna się od Domingo de Ramos, czyli Niedzieli Palmowej, która w tym roku wypadła 25.03. W Hiszpanii również przygotowuje się na ten dzień palmy, z tym że bardziej naturalne – np. gałązki z drzewa oliwnego albo z palmy (jakie to proste). Razem z nimi przechodzi się przez ulice miast w organizowanej w tym dniu procesji.

Niedziela palmowa w Valladolid http://www.libertaddigital.com/fotos/procesiones-mas-multitudinarias-semana-santa-viajar-y-comer-1013214/semana-santa-sevilla.jpg.html
Niedziela palmowa w Valladolid
źródło: http://www.libertaddigital.com/fotos/procesiones-mas-multitudinarias-semana-santa-viajar-y-comer-1013214/semana-santa-sevilla.jpg.html

Procesje odbywają się zasadniczo przez cały następujący tydzień. Za ich przygotowanie odpowiedzialne są „bractwa” – hermandades i cofradías, a wszystko zaczyna się oczywiście dużo, dużo wcześniej – trzeba stworzyć tzw. pasos, czyli potężne drewniane platformy z figurami Jezusa, Maryi przedstawiającymi kolejne stacje Drogi Krzyżowej, trzeba też ustalić, kto będzie je niósł, to fucha dla tzw. costaleros (jedna taka platfroma potrafi ważyć ponad trzy tony – mają rozmach);  a także przygotować tradycyjne stroje zakrywające twarze, które przywdziewają członkowie bractw w ramach pokuty za grzechy.

spain-andalucia-sevilla-holy-week-easter-procession-editorial-use-only-kiko-jimenez-thinkstock-530184151
Wielki Czwartek jest dniem milczenia. Wtedy nie ma na ulicach muzyki, czy śpiewów. Odbywa się procesja, ale zarówno ludzie, jak i przedstawiciele bractw idą w totalnej ciszy. Bracia przywdziewają słynne czapeczki niczym z ku klux klanu zwane capirotes.

Nazarenos z Andaluzji http://protestantedigital.com/espana/29086/El_capirote_nazareno_de_las_procesiones_residuo_de_la_Inquisicion
Nazarenos z Andaluzji
źródło: http://protestantedigital.com/espana/29086/El_capirote_nazareno_de_las_procesiones_residuo_de_la_Inquisicion

Takim oto procesyjnym krokiem dochodzi się aż do Wielkiego Piątku, kiedy to odbywa się droga krzyżowa, ale również na zewnątrz, a nie w kościołach, śpiewa się często tradycyjne, smutne pieśni zwane saetas.
W Wielką Sobotę nikt nie święci koszyczków, w domach gospodynie przygotowują pisanki i potrawy na niedzielę (przez cały Wielki Tydzień jada się potrawy bezmięsne, toteż na stole królują ryby), a wśród nich tradycyjne słodycze. W całej Hiszpanii można skosztować ciastek tortijas, a prócz tego każde z miasteczek ma swój typowy słodycz przygotowywany w tym okresie. Czy to nie piękne?

Tortijas źródło: https://www.losreplicantes.com/articulos/razones-amar-semana-santa/
Tortijas
źródło: https://www.losreplicantes.com/articulos/razones-amar-semana-santa/

Niedziela to dzień odpoczynku i jedzenia, zazwyczaj spędzany w rodzinnym gronie. W tym dniu tradycyjnie zjada się ciasto: mona de Pascua. Dzieci jedzą mona con huevos, w której znajdują się jajka, służące do rzucania się nimi i rozbijania na sobie. Ostatnimi czasy niektórzy zastępują jajka tradycyjne na przykład kinder niespodziankami.

Mona de Pascua źródło: https://www.losreplicantes.com/articulos/razones-amar-semana-santa/
Mona de Pascua (con huevos)
źródło: https://www.losreplicantes.com/articulos/razones-amar-semana-santa/

W poniedziałek wszyscy się radują, wychodzą na ulice, gdzie trwa huczna fiesta z okazji Zmartwychwstania. Wszyscy tańczą, śpiewają i świetnie się bawią, ubrani we wszystkie kolory tęczy. Ogólnie rzecz biorąc eksplozja radości, a nie wody, ponieważ w Hiszpanii nie ma tradycji polewania się.

semana-santa-guia-sevilla
Podsumowując, jako że na południe znów powracają ciepłe temperatury, wszyscy Hiszpanie przeżywają  na zewnątrz razem, krok po kroku towarzyszące Wielkiej Nocy uczucia. Trzeba przyznać, że mimo wielu różnic wewnątrz kraju,  potrafią się zjednoczyć, być razem i cieszyć się życiem, ale też nadać tym Świętom niesamowity i niezapomniany wymiar. 😉

e8b944ce2971cba823c47b6afba9dc0d

 

  • paularossi

    Bardzo fajny sposób obchodzenia tego święta 😉

  • Świetny wpis. Bardzo lubię czytać o tym jak obchodzone są święta w innych rejonach. Nawet w Polsce są różne zwyczaje, a co dopiero na drugim końcu Europy!